To zdjęcie
"trzynastego kosza
na ułomki"
prowadzi
do szczegółów
przedsięwzięcia:

Kliknij w okładkę poniżej
i dowiedz się
o "Co to, to nie".
Nowa książka
Haliny Bortnowskiej
z przedmową
Adama Michnika
i posłowiem
Jerzego Sosnowskiego:
"Co to, to nie.
Myślennik
Haliny Bortnowskiej",
książka, która
może stanowić
początek istotnej debaty
o tym,
jak nie wykluczać
i jednocześnie
trzymać standardy
W sprzedaży są jeszcze
ostatnie egzemplarze
poprzednich książek, wystarczy kliknąć w okładki:

Książka
"Wszystko będzie
inaczej"


Książka do czytania
w całości za darmo
w Cyfrowej Bibliotece Narodowej
Polona

- nie tylko
na Adwent


---

Jestem uparcie nazywana publicystką katolicką , bo wielu redaktorom zależy na tym, by pokazać istnienie opinii katolickiej tego typu, co moja. Uzupełniam paletę. Redaktorzy mogą się kierować szlachetnymi względami. Bardziej liczyłabym się dla nich jako reprezentantka Kościoła niż mogę znaczyć po prostu jako ja. Biorąc realnie - tak na pewno jest.

Może szkoda - ale ja nie chcę z tego korzystać. Czuję w sobie głęboką niechęć do uzurpowania sobie tytułu, który właściwie każdy może zakwestionować: w imieniu władzy piastowanej w Kościele, albo w przekonaniu, że lepiej wie, co się z katolicyzmem zgadza, a co nie.

Jako publicystka bezprzymiotnikowa jestem świadkiem swojej wiary wolnym i dobrowolnym. Każdy może sam ocenić, z jakich pozycji wychodzę, dlaczego mówię to, co mówię. Racje zawarte są w tekście, nie w podpisie piszącego. Proszę o tej deklaracji łaskawie pamiętać czytając ten blog i inne moje publikacje.

Blog > Komentarze do wpisu

CZWARTA NIEDZIELA PO EPIFANII – NIEDZIELA ŚLADEM „POWTÓRZONEGO PRAWA”

Tym razem zaczynam od spojrzenia w stronę wskazaną w modlitwie wspólnej:

Panie, nasz Boże, spraw, abyśmy chwalili Ciebie z całej duszy i szczerze miłowali wszystkich ludzi.

Cudowna prostota tej modlitwy. Bo o co jeszcze, o co ponadto, o co obok tego mielibyśmy prosić?

Tajemnicza prośba o dobro – wiadomo – najwyższe… Dar „chwalenia” Haszem, śpiewania ku czci, dla wyrażania  wspaniałości Imienia, którego nie wypowiadamy. Otaczamy ciszą jak obłokiem kadzidła…  Temu właśnie kadzidło służy jako znak, będąc zasłoną pokłonu składanego nie dla ludzkich oczu.

Umiejętność wyrażania czci. Stara pieśń, niestety rzadko śpiewana: „Boże, w dobroci”.

Chodzi o to, by Rozmówcy powiedzieć „Ciebie czczę,  wielbię i ważę  Samego”!

                                                           ***

 Z Księgi Powtórzonego Prawa [Pwt 18,15-20] – na ten dzień już w blasku nadchodzącego czasu „Postu” - powrotu do fundamentów wiary chrzcielnej. Teologowie – twórcy czytań - kładą na Stole Słowa Księgę, w której jak w Ewangelii o Przemienieniu Jezus-Mesjasz staje przed nami w blasku tych, co przed Nim wskazywali Drogę: Mojżesz i Eliasz. Jak bardzo, jak gorąco i pilnie pragniemy porządku,  który wytyczają.

                                                           ***

Apostoł Paweł także mówi o porządku, o wolności, jaką nam obiecuje i zapewni jednoznaczny wybór Haszem nad wszystko [1 Kor 7,32-35].                                                             ***

Synagoga w Kafarnaum [Mk 1,21-28]. Miejsce, w którym Jezus uczy, dowodzi treści wiary chrzcielnej: On jest Panem. Trzeba przylgnąć do treści tego czytania, by uniknąć pułapki strachu. Cokolwiek jest i ma się okazać pułapką, demonem, trucizną dla ducha – Jezus to zwyciężył i wystarczy być przy Nim. On nauczy kochać wszystkich ludzi, jak prosimy w modlitwie wspólnej.

piątek, 30 stycznia 2015, halina.bortnowska

Polecane wpisy