To zdjęcie
"trzynastego kosza
na ułomki"
prowadzi
do szczegółów
przedsięwzięcia:

Kliknij w okładkę poniżej
i dowiedz się
o "Co to, to nie".
Nowa książka
Haliny Bortnowskiej
z przedmową
Adama Michnika
i posłowiem
Jerzego Sosnowskiego:
"Co to, to nie.
Myślennik
Haliny Bortnowskiej",
książka, która
może stanowić
początek istotnej debaty
o tym,
jak nie wykluczać
i jednocześnie
trzymać standardy
W sprzedaży są jeszcze
ostatnie egzemplarze
poprzednich książek, wystarczy kliknąć w okładki:

Książka
"Wszystko będzie
inaczej"


Książka do czytania
w całości za darmo
w Cyfrowej Bibliotece Narodowej
Polona

- nie tylko
na Adwent


---

Jestem uparcie nazywana publicystką katolicką , bo wielu redaktorom zależy na tym, by pokazać istnienie opinii katolickiej tego typu, co moja. Uzupełniam paletę. Redaktorzy mogą się kierować szlachetnymi względami. Bardziej liczyłabym się dla nich jako reprezentantka Kościoła niż mogę znaczyć po prostu jako ja. Biorąc realnie - tak na pewno jest.

Może szkoda - ale ja nie chcę z tego korzystać. Czuję w sobie głęboką niechęć do uzurpowania sobie tytułu, który właściwie każdy może zakwestionować: w imieniu władzy piastowanej w Kościele, albo w przekonaniu, że lepiej wie, co się z katolicyzmem zgadza, a co nie.

Jako publicystka bezprzymiotnikowa jestem świadkiem swojej wiary wolnym i dobrowolnym. Każdy może sam ocenić, z jakich pozycji wychodzę, dlaczego mówię to, co mówię. Racje zawarte są w tekście, nie w podpisie piszącego. Proszę o tej deklaracji łaskawie pamiętać czytając ten blog i inne moje publikacje.

Zachęty

czwartek, 09 kwietnia 2015

Na ogół sądzi się, że baśnie uzupełniają wizję świata o doświadczenie niezmąconego piękna i szczęścia - o tęczowość i perlistość... Tak, baśnie są po to, ale nie tylko po to.
Wśród klasycznych obrazów baśniowych jest miejsce na smutne twarzyczki, takie jak ta na okładce książki. Mickiewicz wiedział i pouczał, że bez zaznania goryczy człowiek nie może doświadczyć pełni szczęścia, jest jakby zatrzymany w przedsionku.

Szczególny tom "bajek naszych dziadków" wnosi ową brakującą nutę. Z powodu moich obecnych trudności w czytaniu nie prześledziłam całej zawartości tego tomu bajek z przeszłości. Natrafiłam jednak na takie, które poruszają głębią prawdy i tragizmu - nie waham się użyć tego słowa. Redaktorka tomu i autorka interesujących ilustracji, kulturoznawczyni, poszła za mickiewiczowskim instynktem - kierowała się kontrowersyjnym przekonaniem, że także obecnie trzeba powtarzać gorzkie baśnie (zebrane pierwotnie w antologii z 1927 roku), mówiące o tym jak "świat" płaci.

Spójrzmy na rozmowę smoka z człowiekiem, który go uwolnił:
" - Oczywiście, zjem ciebie!
- Przecież mówiłeś, że tak mi zapłacisz, jak świat płaci…
A smok na to:
- Bo świat tak właśnie płaci".

Czy wszyscy dość pamiętają, że "świat" to znaczy tutaj "ciemna dolina", miejsce uszkodzone upadkiem, złym wyborem? Za Perłową Rzeką leży Ciemna Dolina. Trzeba znać gorzkie bajki, by ją rozpoznać. Nie jesteś sam ze swoim czuciem gorzkiego smaku. Nie jesteś sam, dziwny, wyjątkowy czy chory. Poradzisz z tym sobie, jak radzili sobie dziadkowie snując o tym opowieści.

Świat z Ciemną Doliną ma tę zaletę, że jest prawdziwszy od cukrowanego. Małe dzieci mają to do siebie, że z bajek i innych opowieści biorą tyle, ile mają w sobie pojemności. Sama tak pomijałam straszne opisy na przykład w Trylogii. Były, ale nie rozwijały się w mojej wyobraźni, pozostawały zakodowane.

Może więc można wypościć dzień za Perłową Rzekę? Może taka wyprawa wstrząśnie raczej dorosłymi? A może to z dorosłymi trzeba ostrożnie - bo dzieci będą u siebie? Podyskutujcie!
Ale najpierw trzeba przeczytać, a potem wybrać półkę dla tej książki. Bez niej w świecie przedstawionym zabraknie ważnej nuty.

 09:12, halina.bortnowska , Zachęty
Link Dodaj komentarz »
sobota, 21 września 2013

Gorąco zapraszam do wysłuchania audycji „BIURO MYŚLI ZNALEZIONYCH” w niedzielę 29 września o godz. 21 w Trzecim Programie Polskiego Radia.
Chodzi tym razem o moje myśli, które można spotkać na tym blogu, ale ożywione przez twórców programu.
Komentarze, które się nasuną słuchaczom, można umieścić pod tym zaproszeniem.
19:24, halina.bortnowska , Zachęty
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 05 lipca 2011Wirydarz 9www.wirydarz.blox.pl) - grupa działania przeciwko antysemityzmowi i ksenofobii zaprasza na wieczór upamiętnienia ofiar Jedwabnego i Srebrenicy.

W lipcu przypadają tragiczne rocznice: mordu w Jedwabnem i mordu w Srebrenicy. Budujemy tradycję spotykania się, by uczcić pamięć ofiar, umocnić pragnienie, by nigdy więcej...

Program spotkania:

wprowadzenie Halina Bortnowska

fragmenty „Pocztówek z grobu” Emira Suljagicia i „My z Jedwabnego” Anny Bikont przeczyta Maja Komorowska


Poniedziałek, 11 lipca, godz. 18.00.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka

ul. Zgoda 11, sala konferencyjna, VI piętro

Po spotkaniu pójdziemy na Umschlagplatz (róg ulic Stawki i Dzikiej), żeby złożyć tam kamyki pamięci.

Można tam do nas dołączyć od. 20.30 do 21.00.

PRZYPOMNIENIE

10-11 LIPCA
oraz sąsiednie dni to dla mnie czas szczególnej pamięci o żałobie świata po ludziach utraconych z winy innych, bliskich im ludzi, rodaków, sąsiadów, pamięci ofiar którejś z licznych form ludobójstwa i w ogóle - zbrodni przeciw ludzkości.
Ciężko tę pamięć dźwigać samotnie. Dlatego trwam przy inicjatywie Wirydarza, by swoją obecnością wspólną w tych dniach ustanawiać lub ożywiać miejsca pamięci.
Warszawa ma takie łatwo dostępne miejsce: Pomnik Umschlagplatz. Zachęcam, by w tych dniach odwiedzić to miejsce, zostawić tam kamyk pamięci lub kwiat albo znicz. Chwila ciszy wydarta ze zwykłego życia powinna być wypełniona wspomnieniem o Nieobecnych, które przecież może także być modlitwą za świat. Nie trzeba jej koniecznie odróżniać od pragnienia, by byli ocaleni wszyscy teraz zagrożeni zagładą, by nie rosła w ludziach pogarda i pragnienie odwetu.

20:11, halina.bortnowska , Zachęty
Link Dodaj komentarz »
środa, 03 listopada 2010
ZACHĘTA:
Centrum Sztuki Współczesnej
Zamek Ujazdowski w Warszawie

Wystawa zdjęć Łukasza Baksika
"Macewy codziennego użytku"

Zobaczenie tej wystawy jest obowiązkiem sumienia. Dobra okazja to spotkanie komentujące:
9 listopada, w 72. rocznicę Nocy Kryształowej (9/10.11.1938), o godz. 20.00 dyskusja z udziałem artystów - Łukasza Baksika, Mikołaja Grynberga i Wojciecha Wilczyka. Poprowadzi prof. Joanna Tokarska-Bakir.
16:58, halina.bortnowska , Zachęty
Link Dodaj komentarz »
piątek, 17 września 2010
Z inicjatywy Pax Christi International zamieszczam zaproszenie do udziału w dniu modlitwy o pokój.
Informacje też na www.internationaldayofpeace.org .
Rzecz jest prosta: około południa tego dnia można przeżyć chwilę duchowej łączności z ludźmi gdzieś na świecie - może będzie ich milion, albo więcej - którzy też pragną pokoju, i z Bogiem, który błogosławi to dążenie.
Każdy może tę minutę wypełnić jak chce: milczeniem, prośbą zgodną z własną tradycją. Może to być na przykład powtórzone w myśli wezwanie "Święty Boże!"
20:11, halina.bortnowska , Zachęty
Link Dodaj komentarz »
środa, 15 września 2010
Duży masywny stół prezydialny. Pod nim leży sobie łagodny wilczkowaty Alik, wodząc oczami za swoją panią Joanną Czudec. Pani dyrektorka Instytutu Reportażu krząta się po nowej księgarni / kawiarni "Wrzenie świata". Lokal wypełniają stoliki podobne do bibliotecznych, z lampami do czytania.
Można tu przychodzić od 9 do 21, ale od 19.15 można trafić na któreś z zapowiadanych spotkań.
To fakt, że ma to być przytułek "literatury faktu", obserwatorium różnych punktów, stref, miejsc i rodzajów wrzenia świata.
To pojęcie lansuje, z dobrym skutkiem, IR, czyli Instytut Reportażu, znany z audycji w Tok FM pod tą nazwą. W tej księgarni będą powstawać na żywo różne nagrania, które wejdą w audycję. Można tu natrafić na książki, które trudno znaleźć gdzie indziej. Tu po prostu można się o nich dowiedzieć, wziąć z półki, sprawdzić, jak to się czyta.
Pod okiem Alika atmosfera jest ciepła, może sprzyjać skupieniu. Zdarzy się też zobaczyć przy sąsiednim stoliku autora tekstu, który się czyta. To też jest przyjemne, więc zachęcam, sprawdzajcie to wrzenie, uzupełniając jego urok.

Najbliższe spotkania:
Środa, 15.09.2010 (dziś!), 19:15 OTWARCIE WRZENIA ŚWIATA 2
Kościół - dziennikarze - trudne pytania. Spotkanie z ks. Andrzejem Lutrem. Prowadzi: Paweł Goźliński.

Piątek, 17.09.2010, 19:15 OTWARCIE WRZENIA ŚWIATA 3
"Dzisiaj narysujemy śmierć". Danuta Stenka i Andrzej Chyra czytają nową książkę Wojciecha Tochmana o Rwandzie. Z udziałem Autora. Dwa miesiące przed premierą!

Sobota, 18.09.2010, 19:15 OTWARCIE WRZENIA ŚWIATA 4
"Bedzies wisioł za cosik". Bartłomiej Kuraś i Paweł Smoleński o góralach, których dopadła historia. Prowadzi: Wojciech Bonowicz.

Niedziela, 19.09.2010, 19:15 OTWARCIE WRZENIA ŚWIATA 5
Dwie Czeszki w raju. Zofia Czerwińska i Ewa Kasprzyk czytają nową książkę Mariusza Szczygła "Zrób sobie raj". Z udziałem Autora. Miesiąc przed premierą!

Więcej informacji na stronie: www.instytutR.pl

11 października ma być o tym, jak widzimy fakt, że "wszystko będzie inaczej". Jolanta Steciuk i ja będziemy o to pytane przez Jerzego Sosnowskiego - i o inne jeszcze rzeczy. Jest szansa, że coś przeczyta z tej książki Maja Komorowska. Liczymy, że będzie nas wspomagać prof. Mirosław Wyrzykowski.

Jak trafić: przez bramę Nowy Świat 48 lub przez Foksal na ul. Gałczyńskiego 7. Wieczorami słychać będzie stłumione odgłosy wrzenia.
10:20, halina.bortnowska , Zachęty
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 28 czerwca 2010
Zbliża się 10 lipca. Ważna data pamięci. Kolejna rocznica strasznych wydarzeń nie do zapomnienia.
10 lipca w Jedwabnem mord na sąsiadach-Żydach popełnili Polacy. Sąsiedztwo jest relacją wzajemną. Jeśli chcemy goić rany sąsiedztwa, to powinniśmy - jako ludzie, a przy tym Polacy - obchodzić dzień żałoby po zamordowanych i dzień pokuty jako bliźni i rodacy morderców. Żałoba jest tym, co dobrze znamy i umiemy wyrażać - to odwiedzanie grobów, znicze, kwiaty, kamyki pamięci.
Kto nie może udać się do Jedwabnego, może wyrazić żałobę na innym cmentarzu żydowskim. W Warszawie - najdostępniejszym miejscem pamięci jest Umschlagplatz [róg ulic Stawki i Dzikiej]. 10 lipca od 20.30 do 21.30 będę tam przyjmować kamyki pamięci, które zawiozę do Jedwabnego. Dowiedziałam się, że w niedzielę 11 lipca Gmina Żydowska organizuje autokarowy wyjazd do Jedwabnego. Można się przyłączyć. Zapisy - telefon (22) 652-28-05.

A pokuta? Znieść upokorzenie, że tu nie reprezentujemy strony niewinnych. Trzeba uprzytomnić sobie, że być człowiekiem, być Polakiem to potrzebować wybaczenia (a więc też wybaczać).
Co zrobić za pokutę? Z ciężkim sercem czytać, jak to było. Może rozdział książki Anny Bikont "My z Jedwabnego"?

10 lipca to podwójny dzień pamięci. Bo także w tym dniu, w tych dniach w Srebrenicy nasi bliźni, formalnie - serbscy chrześcijanie - dokonali mordu na bośniackich muzułmanach.
Odpowiedzialność za to, że mogli to zrobić, spoczywa na Europie.
Wobec srebrenickiej tragedii stajemy jako ludzie i Europejczycy.
O Srebrenicy też można poczytać, zwłaszcza w Internecie. Wkrótce dalsze wskazówki.
20:11, halina.bortnowska , Zachęty
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 03 maja 2010
Norwidowski zagon, więcej niż dwie, trzy bruzdy, szeroki, sięga poza horyzont.
Teraz też gotowy gromadzić prochy - tutejszych i przybyszów, przechodniów... I przygnanych tu najeźdźców, gdy spadną z wozów bojowych, skoszeni śmiercią.
Zmieszana z popiołem każda krew zagon użyźnia. Niech więc będzie pamiętana z szacunkiem.
Czasem patrzę na zagon z góry, przez napowietrzną szybę. Widzę napis AKSLOP, jak przed laty ów młody poeta, imieniem Miłosz. Modlę się o szczęśliwe rozwiązanie obłoków - niech nastąpi tu, gdzie znów potrzeba deszczu.
20:45, halina.bortnowska , Zachęty
Link Dodaj komentarz »
piątek, 19 marca 2010
Potencjalnie ważne "seminarium szkoleniowe" organizowane przez Stowarzyszenie PRO HUMANA oraz Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w dniu 15 kwietnia 2010. Tematem ma być EDUKACJA PRZECIWDZIAŁAJĄCA LUDOÓJSTWOM. Motywem takiej edukcji są oczywiście prawa człowieka.
Sądzę, że warto wziąć w tym udział.
Zgłoszenia: Beata Machul-Telus ngo@prohumanum.org
Więcej: www.prohumanum.org
10:37, halina.bortnowska , Zachęty
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 07 marca 2010
Kasia Szczepanek zaprasza na swój koncert 13 marca (w sobotę) o godz. 19.00. w przytulnej kawiarni Mesita, ul. Sienna 93, Warszawa.
Wstęp 10 zł.
Domyślam się, że będzie można posłuchać zawsze aktualnych pieśni Jacka Kaczmarskiego!

Do zajrzenia też:
www.katarzynaszczepanek.xt.pl
20:43, halina.bortnowska , Zachęty
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 22 lutego 2010
Zachęcam do udziału w wyjątkowym przedsięwzięciu:

Kolokwium "Obraz Polski w kulturze żydowskiej"
25-26 lutego 2010
austriackie forum kultury w Warszawie, ul. Próżna 8 (25.2)
Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma, Tłomackie 3 (26.2)

Organizatorzy:
austriackie forum kultury w Warszawie
Centrum Historii Kultury Żydowskiej na Uniwersytecie Salzburskim
Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma

... obraz (obrazy) Polski (kraju i ludzi) w kulturze żydowskiej, który rzadko przyciągał uwagę ... można odnaleźć w różnych formach literackich, np. w midraszach, pismach chasydzkich, relacjach świadków, literaturze podróżniczej, liryce, prozie i dramacie...

Czwartek, 25 lutego - austriackie forum kultury w Warszawie, ul. Próżna 8
Początek: 10.00.

W programie między innymi:
12.30 - 14.00
prof. Klaus S. Davidowicz (Wiedeń): Jakub Frank i Polska jako "kraj mesjasza"
dr hab. Michał Galas (Kraków): Polska i Polacy w kazaniach (wybranych) rabinów postępowych.

Szczegóły kolokwium na stronie www.jhi.pl .
12:10, halina.bortnowska , Zachęty
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 16 lutego 2010
Kasia Szczepanek zaprasza na koncert:

22 lutego (poniedziałek) w Klubie Domu Kultury Śródmieście, ul. Marszałkowska 19, na godz. 19.00 (wejście od ul. Oleandrów, niedaleko Placu Zbawiciela). Obok Kasi wystąpi Adam Sawczuk, wykonujący również piosenki Jacka Kaczmarskiego.

Patrz też strona:
www.katarzynaszczepanek.xt.pl

A ja zachęcam! Koncert Kasi to kontakt z żywą treścią śpiewanej poezji.
21:11, halina.bortnowska , Zachęty
Link Dodaj komentarz »
piątek, 12 lutego 2010
PILNE: "Wrzenie Świata". Jest to niezwykła audycja w Radiu TOKFM, zapowiadana na czwartki, godz. 20-22; mowa ma być o reportażu. Mówić mają reporterzy, czy ściślej - reportażyści z pałeczkami po Kapuścińskim, Mariusz Szczygieł i Wojciech Tochman oraz ich goście. Pierwszą zaproszoną była w czwartek 11 lutego Hanna Krall.
Rozpoczyna się ogromnie interesujący projekt. Audycja jest słyszalna na stronie Radia TOKFM ( www.tokfm.pl ). Już w piątek jest dostępna. Radzę szybko się nią zainteresować, aby nie powstały zaległości.
Słuchanie tej audycji to przyjemność:
Spokojne tempo towarzyskiej rozmowy; liczne ważne tematy, traktowane z szacunkiem. Jak dobry reportaż - wszystko to daje do myślenia.
Warto się skupić na "wrzeniu świata".
Dla uczestników Warsztatów Dziennikarskich systematyczne słuchanie tej audycji to obowiązek.
Premia: długie ciekawe epizody muzyczne.
Patrz też www.Instytutr.pl . Litera "r" to kryptonim reportażu.
18:45, halina.bortnowska , Zachęty
Link Dodaj komentarz »
XVIII DEBATA TISCHNEROWSKA przed Europejskim Kongresem Kultury

Instytut Nauk o Człowieku z Wiednia i Uniwersytet Warszawski
zapraszają na debatę pt.
OBAMA I NOWY ŁAD NA ŚWIECIE

w czwartek, 18.02.2010 r. o godz. 18:00
w sali im. A. Mickiewicza Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego
James Hoge (redaktor naczelny Foreign Affairs)
wprowadzenie

Włodzimierz Cimoszewicz (senator RP)
Radosław Sikorski (minister spraw zagranicznych RP)
Aleksander Smolar (prezes Fundacji Batorego)
Prowadzą: Marcin Król i Krzysztof Michalski

Plakat oraz więcej informacji na stronie:
www.erazm.uw.edu.pl
Proszę przyjść i powiadomić znajomych.

Z przekonaniem zachęcam, ponieważ sądzę, że na ogół nie doceniamy w Polsce znaczenia wyboru Obamy. Także w tym blogu - starałam się przedstawić, jak widzę ten problem.
10:52, halina.bortnowska , Zachęty
Link Dodaj komentarz »
środa, 30 grudnia 2009
Już chyba niedługo ma się ukazać książka rozmów ze mną (HB)i różnych dawnych tekstów. Projektowany tytuł: "Wszystko będzie inaczej". Potrzebuję fotografii na okładkę pasującą do tytułu. Może ktoś ma coś takiego? Proszę o kontakt.
21:03, halina.bortnowska , Zachęty
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 30 listopada 2009
W piątek rusza kolejny Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie.
Co się na nim dzieje, donoszą „DOMYSŁY".
Program szczegółowy i informacja o tym, kiedy i gdzie można odebrać bezpłatne bilety: www.watchdocs.pl
Ze swej strony zachęcam do spotkania i rozmowy wokół filmu "Kapelan domu śmierci", który będziemy komentować - więcej o filmie i terminy projekcji na stronie Festiwalu.
UWAGA: uczestnicy Warsztatów Dziennikarskich POLIS - konkurs na najlepsze teksty wokół tego filmu. Przysyłajcie prędko, najpóźniej do 15 grudnia. Tekst może być przez autora publikowany.

22:16, halina.bortnowska , Zachęty
Link Komentarze (1) »
piątek, 20 listopada 2009
[sobota, 21 listopada, od 12-20; w Warszawie - Galeria Mokotów (5 stoisk) i Złote Tarasy (2 stoiska) oraz inne, dalsze możliwości >> www.kongreskobiet.pl ]
Kto mnie ostatecznie przekonał? Magdalena Środa. To ona opowiedziała, że na Kongresie Kobiet był jeden skromny panel o sporcie, a na męskim w zasadzie zgromadzeniu w Krynicy było ich kilka, zabrakło natomiast debaty o edukacji. No więc kobiety jednak mają w głowie ważniejsze tematy niż ich partnerzy. Może parytety zwiększą ilość osób myślących w gremiach decyzyjnych. Jeśli jest taka szansa, choćby bez makijażu - blada, to warto zawalczyć.
PS. Dla jasności: popieram sport edukacyjny dla wszystkich dzieci; gardzę sportem korupcyjnym. Korupcja w sporcie wiąże go z hazardem, a kibiców tumani.
17:34, halina.bortnowska , Zachęty
Link Komentarze (2) »
niedziela, 15 listopada 2009
Trzeba czytać reportaże! Dlaczego? Bo rozszerzają i przedłużają nasze życie o miejsca i czasy nie znane, lub godne obejrzenia z innej perspektywy. Bo leczą z egocentryzmu i lęków związanych z wychodzeniem spod klosza.
Zachęcam do przyjścia na promocję wyboru reportaży różnych autorów, dokonanego przez Mariusza Szczygła. Spotkajmy się w Trafiku we wtorek 17 listopada o godz. 18.30.
17:02, halina.bortnowska , Zachęty
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 10 listopada 2009
Dla mnie zwykle dzień wolny na myślenie, czytanie, wspominanie i kontakt z jesienią.
Tym razem dzień udziału, bo jest coś do zrobienia: być cząstką obrazu Polski. Dlatego przyjęłam zaproszenie do udziału w demonstracji 11 Listopada, przy Metrze Świętokrzyska, godz. 13.
Jak proszą organizatorzy, przyjdę "jako człowiek".
I ZACHĘCAM.
Więcej informacji pod adresem: wawa11listopada.blogspot.com
10:13, halina.bortnowska , Zachęty
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 29 października 2009
 "Koniec praw człowieka? Religijny fundamentalizm w Pakistanie",
który wygłosi Asma Jahangir - Specjalny sprawozdawca ONZ ds. wolności religii i wyznania.

4 listopada 2009 r. o godzinie 17.30 w Auli dawnego BUW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 - zostanie wygłoszony w języku angielskim. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne.
**
Komentarz hb: fundamentalizm jest jednym z najważniejszych problemów 21 wieku.
To będzie coś z pierwszej ręki.
Więcej >> www.hfhrpol.waw.pl

21:08, halina.bortnowska , Zachęty
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4